D2 Belgesi

d2 belgesi için gerekli evraklar
d2 belgesi

D2 Belgesi

D2 belgesi turizm taşımacılık sektöründe çalışan firmaların araçlarına almaları gerekli yetki belgesidir. Belge başvurusu Ulaştırma Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığına yapılmakta olup başvuru için bazı yeterlilikler aranmaktadır. 2017 yılı için d2 belgesi ücreti 31,859,00 TL dir. Bu belge olmadan taşımacılık yapılması halinde tespiti yapılan araç sahibi firmalara cezai işlem uygulanmaktadır. Gelelim başvuru süreci ve ön hazırlık aşamalarına. Belge başvurusu için şahıs veya şirket olabilir ticaret odası kaydının olması ve kayıtlı sermayenin en az 60,000.00 TL olması yeterlidir.

D2 Belgesi İçin Gerekli Evraklar

D2 belgesi için gerekli evraklar arasında öncelikli olarak 75 koltuk kapasitesini sağlayacak özmal minibüs veya otobüs araçlara sahip olmanız gereklidir. 75 koltuk kapasite şartı sağlanmadan belge başvurusu yapılamaz. Asgari kapasite şartını sağladıktan sonra hazırlanması gereken evraklar

  • İmza sirküleri
  • Ticaret sicil gazeteleri
  • Faaliyet belgesi
  • Vergi levhası
  • Kira kontratı
  • Kimlik fotokopileri
  • Ruhsat fotokopileri
  • Koltuk sigortası

D2 Belgesi Ody Belgesi

D2 belgesi müracaatında bulunan firmalardan 1 adet orta düzey yönetici belgesine sahip personel çalıştırmaları veya şirket sahiplerinden birinin bu belgeye sahip olması gereklidir. İlk başvuru esnasında bu belgenin ibraz edilmesi zorunlu olmasa da belge aldıktan sonraki altı ay içerisinde ody belgesi ibrazı zorunludur. Muafiyetli olarak alınabildiği gibi kursa giderekde alınabilmektedir. Detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

D2 Belgesi Kiralık Araç

D2 belgelerine kiralık araç kaydedilebilir. Firma yetki belgesi aldıktan sonra araçlarının yeterli gelmemesi durumunda dışarıdan araç kiralama yoluna giderek firma bünyesine dışarıdan araç ilavesi yapılabilir. D2 belgesi kiralık araç bulundurma hakkı her bir özmal araca karşılık 2 adet kiralık araç bulundurabilme şeklindedir. Özmal araçların satışları durumunda kiralık araç sayısını karşılayacak özmal kalmaması kiralık olanlarında belgeden düşmesine neden olabilir.

D2 Belgesi Hangi Araçlara Alınabilir

Ruhsatında minibüs veya otobüs yazan en az 10 koltuklu araçlar için alınabilir. 10 koltuk altı araçlar otomobil sınıfında olduğu için özellikle piyasada kullanılan vito tarzı araçlardan 9 koltuklu olanlar d2 belgesine kayıt edilemez. Firma veya şahıslar bu belgenin alınabilmesi için araçlarına proje çizdirip tadilat ile koltuk arttırımına giderek araçlarını belgeye kaydedebilirler.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s